Mozaikok életről, egészségről

Régi idők folytatásai vagyunk...

Itt szerkesztheted a frissen létrehozott oldaladat!

Ezt a szöveget nyugodtan kitörölheted és
a helyére írhatod az új oldalad tartalmát.





A Vida lányok

 

A Vida lányok öröksége

A Szeőcs – Varga – Vida család életét végigkísérve bizonyos következtetéseket próbálok levonni. Mindhárom család tagjai az 1800-as évek elején birtokosok voltak. Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc eltörölte a kiváltságaikat. Az 1800-as évek végére nemesi birtokaikat is elveszítették.

 

Nanám szülei ( a nincstelen, árva Szeőcs Karolina és férje a földműves Varga Gyula) egy ideig még a hajdani birtokon élhettek Hodászon, s amikor költözni kellett, jó döntéseket hoztak. Nyírbogáton a vincellér állás biztosította a lakást, megélhetést, a gyerekek felnevelését. Majd az I. világháború, a 30-as évek gazdasági válsága sem terítette le őket. Az országban többfelé kerestek munkalehetőséget, lakást, végül házas ingatlant tudtak venni Debrecen külterületén a Homokkertben. 2 fiuk közelében éltek és tudták segíteni unokáik életét is. Amerikába kivándorolt lányukkal rendszeres volt a kapcsolat, Ilona (Helén) segítette, figyelemmel kísérte a család életét. A Varga család összetartó család, volt, ezt az erős családi kapcsolatot és szeretetet vitte a házasságába nanám.

 

A Vida családban papó szülei Kislétán közbirtokosként, majd dohányosként éltek majd 40 évet. Fokozatosan szegényedtek, később Nyírbogáton házas ingatlant vásároltak 1912-ben. Innen vonult a frontra a két Vida fiú, innen vándorolt Amerikába a két Vida lány. Gyerekeiket nem tudták segíteni. Dédapám halála után 1926-ban végképp elszegényedtek. Az Amerikába kivándorolt lányok a családdal kapcsolatot nem tartottak. Papó Nyírbogáton élő testvérével is laza volt a kapcsolat. Szegénység, vitás ügyek felmorzsolták a bizalmat. Nagy harag volt a Vida család tagjaiban és ez sokszor rossz döntéseket szült. 

 

A Vida lányok a szegényparaszti élet nélkülözéseivel egy időben megtanulták, hogy csak szorgalmas munkával lehet megélni. Lánykorukban megtapasztalták az édesanyjuk szorgalmának eredményét. Anyjuktól tanulták, örökölték, hogy a nagy erőfeszítéseknek meg van az eredménye. Nanám nem lázadt, tudomásul vette az élethelyzetét, energiáját a munkára összpontosította. Ezt a hitet és kitartást vitték tovább felnőtt életükbe lányai, ennek köszönhető, hogy náluk nem ismétlődött meg szüleik sanyarú sorsa. Mindannyian mesterséget tanultak, mind a négyen városi (debreceni) munkások lettek, tanácsi lakással, majd később saját tulajdonnal rendelkeztek. Kis jövedelmükből egyedül vagy házastársuk segítségével iskoláztatták gyerekeiket, több tudást és jobb életet biztosítottak nekik, mint amilyen az övék volt.  Ahogyan nanám elfogadta az élethelyzetét és a legjobbat igyekezett kihozni belőle, úgy fogadták el a lányok is az élethelyzetüket, társadalmi helyzetüket.  Elfogadták a fennálló társadalmi rendet és igyekeztek a legtöbbet kihozni belőle. A Szeőcs – Varga család mentalitása jellemezte őket. Egyes esetekben jelentkezett közöttük a bizalmatlanság és ellenségeskedés (Vida család mintája), de jellemző tulajdonságuk a gondok megosztása, egymás segítése és egymással való törődés volt.

Életük nehéz volt, de sikeres.  

Keresztanyámé (Margit) a legnehezebb, mert élete derekán az egészsége megroppant.

Számunkra – utódokra – a két család élete a múlt. De ez a múlt nem mögöttünk van, hanem alattunk. Abból nőttünk ki, ezek a gyökereink. Életünk során használhattuk tudásukat, tapasztalatukat. Hogy jól sáfárkodtunk ezzel a tudással? Eldönti az élet. 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 10
Heti: 28
Havi: 69
Össz.: 25 744

Látogatottság növelés
Oldal: Családtörténet IV.
Mozaikok életről, egészségről - © 2008 - 2024 - szuperhamm.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »